Dünyanın Leed Platinum Sertifikalı İlk Tam Donanımlı Hastanesi Memorial Bahçelievler

Dünyanın Leed Platinum Sertifikalı İlk Tam Donanımlı Hastanesi Memorial Bahçelievler

Dünyanın en kapsamlı sağlık komplekslerinden biri Memorial Bahçelievler Hastanesi’nden anlamlı başarı…

Yeşilin ve gün ışığının iyileştirici gücünün, iç ve dış mimariye yansıtıldığı Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin tüm detayları; deneyimli proje takımı ile birlikte, akustik, peyzaj, aydınlatma ve tasarım konusunda ünlü danışmanlar tarafından oluşturuldu.Yalnızca bina değil sağlıklı bir gelecek inşa ediyoruz USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından yürütülen sertifikasyon programları arasında en yüksek derecelendirme anlamına gelen LEED Platinum’u, Dünyada ve Türkiye’de tam donanımlı hastaneler arasında ilk kez Memorial Bahçelievler almış oldu.

Memorial Sağlık Grubu CEO’su Uğur Genç, LEED Platinum ile ilgili hazırlıkların 2 yıl sürdüğünü belirterek, “Yeşile, çevreye ve doğaya saygı, kaynakların doğru kullanımı, sürdürülebilir ve yüksek enerji verimliliği… Bu unsurlar dünyanın sağlıklı geleceğinin en önemli anahtarları olarak gösteriliyor. Çevremizde her gün pek çok bina yükseliyor. Bu yapıların insan, çevre ve doğaya duyarlı olarak inşa edilmesi, kaynakların verimli kullanılması, enerji tasarrufunun yüksek olması, atık sisteminin doğru planlanması, dünyanın ve ülkemizin geleceği için çok önemli. İnsan sağlığında olduğu gibi, çevreye de verdiğimiz önemle, tüm Türkiye’de doğaya ve çevreye saygılı yeşil bina, enerji ve çevre alanında lider konumdayız. Biz burada çevre bilincimiz ve sanatla yaşam alanlarını bir arada sunan felsefemizle, hastalarımıza en yüksek kalitede sağlık hizmeti sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Doğaya ve insana saygı en büyük mottomuz LEED Sertifikasyon programında da 5 ana dalda değerlendirme yapılmaktadır. Bunlar; sürdürülebilir alan planlaması, suyun verimli kullanımı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kullanımı, malzeme ve kaynak kullanımı ve iç ortam kalitesi gibi kriterlerden oluşmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Proje Grup Müdürü Fulden Baran Toz tasarım ve inşa süreçleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yenilenebilir enerji kullanımı, su tüketimi, malzeme ve kaynak kullanımı gibi konularda derecelendirme yapılan LEED Platinum; binalara planlama, inşa, yönetim ve yaşam süreleri boyunca sürdürülebilir bir bakış açısı getirmektedir. Biz de Memorial Bahçelievler Hastanesi projemizle bütünüyle modern dünyaya bakış açımızı yansıttık ve doğaya saygımızı ortaya koyduk. 24 saat yaşayan bir yapı inşa edilmesi aşamasında, hasta ve yakınlarının konforu için her detayı gözden geçirdik. Örneğin hastanemizin pek çok alanında kullanılan renkler, toprak tonları, yeşilin tonları ve camlar aslında doğadan gelen malzemeler. Hem hastalarımızın hem de çalışanlarımızın kendilerini iyi hissetmesini sağlamak için doğa ve manzara ile bir kontrast oluşturduk Memorial Bahçelievler Hastanemizde enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaşamın geliştirilmesine dikkat ettik ve yeşilin iyileştirici gücünden faydalandık. Tüm bunların yanı sıra özellikle enerji tasarrufu, kaynakların doğru kullanımı gibi kriterleri de göz önünde bulundurduk.”

LEED Platinum Hakkında Yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan bir sertifikasyon sistemi olan LEED, “Leadership in Energy and Environmental Design” tanımının baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Türkçe’de “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” olarak kullanılmaktadır. Sertifika, LEED onaylı yeşil binalar kaynak verimlidir, daha az su ve enerji kullanır, sera gazı emisyonlarını azaltır. Ayrıca, diğer binalara göre daha ekonomiktir. LEED sertifikasını benimseyen projeler, kriterlerin yapılardaki uygulanabilirliğine göre puan kazanmaktadır. Bir proje elde edilen puan sayısına dayanarak, dört LEED derecelendirme seviyesinden sadece birine sahip olur. Bunlar “Sertifikalı”, “Gümüş”, “Altın” ve “Platin” olarak sıralanmaktadır. Platin, bir hastanenin veya binanın ulaşabileceği en yüksek atamadır.